Informare

Eveniment regional cu tema Somaj versus antreprenoriat si medierea pe piata muncii

2012-03-14

Asociatia Europeana pentru o Viata mai Buna, in calitate de beneficiar al proiectului POSDRU/82/5.1/S/58694 „Start la Antreprenoriat! – Reducerea somajului prin stimularea dezvoltarii de noi afaceri din randul somerilor si creare de noi locuri de munca” a organizat astazi, 14 martie 2012, un eveniment regional cu tema Somaj vs. Antreprenoriat si Medierea pe Piata Muncii.

Evenimentul a reunit atat beneficiari directi ai sistemului de formare profesionala continua (someri si persoane aflate in cautarea unui loc de munca), cat si actori relevanti din domeniul antreprenoriatului pe plan regional. Prin intermediul prezentarilor oferite de expertii proiectului, o audienta a avut ocazia sa primeasca informatii despre tipurile de servicii de care pot beneficia prin inscrierea si participarea la activitatile organizate in regiunile Bucuresti Ilfov si Sud Muntenia. 

De asemenea, intalnirea a avut si scopul de a continua, pe baza facilitatilor concrete oferite de actualul proiect, dezbaterile privind modul in care antreprenoriatul poate contribui la dezvoltarea personala a fiecarui individ si implicit si a comunitatii din care face parte. In acest scop, prezentarile sustinute de Laszlo Kari - antreprenor si Mugur Badarau – formator au oferit o baza solida de discutii cu participantii la eveniment. 

Evenimentul s-a desfasurat la liceul Mihai Viteazu, in Bulevardul Pache Protopopescu, nr.62, sector 2 Bucuresti si se constituie intr-o prima etapa dintr-un sir mai lung de evenimente similare, care vor fi organizate in continuare atat in Bucuresti-Ilfov, cat si in regiunile Sud Muntenia si Vest.