Informare

Conferinta regionala de informare - Hunedoara, 2012

2012-04-03


Seria evenimentelor de informare din cadrul proiectului, desfasurate in vederea cresterii gradului de constientizare privind oportunitatile oferite de antreprenoriat in dezvoltarea unei forte de munca stabile si durabile, a continuat vineri, 30 martie 2012, cu conferinta regionala de informare desfasurata la Hunedoara. 

In cadrul evenimentului peste 100 de persoane provenind atat din randurile publicului tinta al proiectului, respectiv someri tineri si someri de lunga durata, cat si din randul reprezentatilor autoritatilor locale au fost informati cu privire la importanta dezvoltarii culturii antreprenoriale pe plan local si oportunitatile de sprijin oferite de proiect in stimularea de noi afaceri in judetul Hunedoara, precum si in domeniul dezvoltarii personale prin furnizarea de servicii de formare profesionala conform cerintelor pietii muncii. De asemenea, organizatorii au prezentat participantilor doua dintre exemplele locale de reusita antreprenoriala, persoane care au reusit deja sa isi infiinteze o afacere cu sprijnul oferit de proiect (I.I Roman Alexandru şi SC Agris Devo SRL), demonstrand astfel ca visele se pot implini. 

Conferinta regionala organizata de expertii Team Consulting, s-a desfasurat la Camera de Comert din Hunedoara si a fost reflectata in presa locala in cotidianele Servus Hunedoara si Mesagerul Hunedorean.