Informare

14 martie 2012: Somaj vs antreprenoriat si medierea pe piata muncii

2012-03-02

Proiectul “Start la antreprenoriat! - reducerea somajului prin stimularea dezvoltarii de noi afaceri din randul somerilor si crearea de locuri de munca“ prin masurile si actiunile desfasurate isi propune sa contribuie la dezvoltarea culturii antreprenoriale in vederea facilitarii accesului pe piata muncii si dezvoltarii sustenabile a persoanelor aflate in cautarea unui loc de munca, prin oferirea de cursuri gratuite de formare profesionala si servicii de consiliere si suport in vederea demararii unei afaceri.

Pana in prezent, in cadrul proiectului, peste 300 de someri au beneficiat de servicii de consiliere in vederea evaluarii si auto-evaluarii competentelor, precum si de directionare catre programe de dezvoltare sau formare, conform nevoilor si asteptarilor lor.

In continuarea activitatilor desfasurate in proiect, in data de 14 martie 2012, va avea loc evenimentul regional cu tema “Somaj vs. antreprenoriat si medierea pe piata muncii”, eveniment in cadrul caruia ne dorim sa va impartasim din experienta acumulata si sa va oferim si dumneavoastra posibilitatea de a participa la sesiuni individuale de consiliere si la cursurile de formare profesionala pe care le organizam.

Evenimentul se adreseaza persoanelor in cautarea unui loc de munca, cu precadere tinerilor absolventi (de liceu sau facultate) care dintr-un motiv sau altul intampina probleme in integrarea pe piata muncii.

Pe parcursul dezbaterilor veti mai putea afla despre oportunitatile de angajare existente pe piata muncii, in mod special despre ofertele care vizeaza antreprenoriatul de la experti de marca in domeniul formarii si dezvoltarii resursei umane.

Evenimentul va avea loc, miercuri 14 martie 2012, incepand cu ora 10.00 la liceul Mihai Viteazu situat in Bulevardul Pache Protopopescu, nr. 62, sector 2, Bucuresti.

Prin participarea la acest eveniment puteti beneficia, ulterior, de sesiuni individuale de consiliere pentru evaluarea competentelor sau de cursuri gratuite de formare profesionala pentru dezvoltarea competentelor antreprenoriale sau de dezvoltare personala.